چطور ثروت برخی افراد افزایش می‌یابد؟

 

این روایات بیانگر آن نیستند که از نظر اسلام، رباخواری هیچ ارتباطی با افزایش و کاهش ثروت در دنیا نداشته و تنها آثار زیانبار معنوی را در پی خواهد داشت.
اتاق خبر 24

رباخواری از نظر قرآن حرام است. وعده آتش برای رباخواران، فرمان دوری گزیدن و نگرفتن ربا به مؤمنان و نافرمانی از دستور خداوند در مورد ترک ربا به معنای اعلان جنگ با خدا و پیامبر(ص) است؛ همه حکایت از شدت حرمت ربا دارد. هرچند در رابطه با مصادیق ربا اختلاف نظرهایی وجود دارد .

در آیه ۲۷۶ سوره بقره آمده است: «یمحق الله الربا و یربی الصدقات و لله لایحب کل کفار اثیم» (۳۰)«خداوند ربا را نابود می کند و صدقات را افزایش می دهد و انسان ناسپاس و گنهکار را دوست ندارد.»

سوالی که به وجود ما آید این است که چطور ثروت برخی ربا دهنده گان با توجه به این آیه در حال افزایش است؟!سایت اسلام کوئست پاسخی برای این پرسش داده است که در زیر آمده است:

س:بسیار می‌بینیم که ثروت فرد ربا دهنده همواره در حال افزایش است! آیا این واقعیت با آیه‌ای که ناظر به محو و نابودی ثروتی است که از ربا به دست می‌آید، ناهمخوان نیست؟!

با توجه به این‌که معمولاً فرد ربا دهنده روز به روز ثروتش بیشتر می‌شود، آیا فرد ربا دهنده در همین دنیا نتیجه اعمالش را می‌بیند؟

پاسخ اجمالی
آنچه در پرسش آمده موضوعی است که در روایات از معصومان(ع) نیز پرسیده شده است:
۱. از امام صادق(ع) پرسیدند: گاه می‌بینیم که مردى ربا می‌خورد و با این وجود بر مال و ثروتش نیز افزوده می‌شود؟ آن‌حضرت فرمود: حتی اگر مال و ثروتش هم افزایش یابد، خداوند دین او را از بین می‌بَرَد(و چه بی‌برکتی بدتر از این!).[۱]

۲. فردی از حضرتشان درباره آیه «خداوند ربا را می‌کاهد و صدقات را فزونى می‌بخشد»،[۲] توضیح خواست و عرضه داشت: گاه فرد رباخواری را می‌بینم که بر ثروتش افزوده می‌شود؟! امام ششم(ع) پاسخ فرمود: «کدام نابودى و بی‌برکتى بدتر از این‌که یک درهم ربا(در صورت توبه نکردن)، تمام دینش را نابود می‌کند. و حتی اگر توبه کند(چون باید مبلغ ربا را به صاحبانش برگرداند) ثروتش از دست رفته و فقیر می‌شود».[۳]

این دو روایت در پاسخ به افزایش موردی و فردی ثروت برخی رباخواران است که برای برخی از اصحاب، ایجاد شبهه کرده و آن‌را مخالف با واقعیات موجود پنداشته بودند. امام معصوم در صدد بیان این واقعیت بودند که حتی در این افزایش‌های موردی نیز می‌توان آیه مورد نظر را توجیه کرد و به عبارت دیگر، این روایات همخوان با آیه ۳۹ سوره روم است که می‌فرماید: اموال ربا حتی اگر ثروت برخی انسان‌ها را در این دنیا افزون کند، اما همین ثروت با نگاهی معنوی، هیچ رشدی نکرده است.

به هر حال، این روایات بیانگر آن نیستند که از نظر اسلام، رباخواری هیچ ارتباطی با افزایش و کاهش ثروت در دنیا نداشته و تنها آثار زیانبار معنوی را در پی خواهد داشت.

برای توضیح بیشتر مطلب باید به این نکته توجه کنیم که اگر مانند یک معادله تغییرناپذیر ریاضی، رباخواری همواره کاهش و نابودی ثروت مادی را به دنبال داشت، هیچ فردی به دنبال آن نرفته و خودداری از این رفتار، فضیلت و مزیتی برای پرهیزگاران ارزیابی نمی‌شد.

اما جدا از افزایش‌های موردی ثروت رباخواران، اصل «ربا» آفتی بزرگ برای رشد اقتصادی افراد و جوامع در همین دنیا است. در همین آیه شریفه نیز «ارزش افزوده صدقات» و «کاهش ارزش ربا» به گونه‌ای در برابر یکدیگر قرار گرفته‌اند که نشانگر آن می‌باشند که افزایش‌یافتن اموالی که صدقه آن پرداخت شده و کاهش ارزش اموال ناشی از ربا مختص به آخرت نیست و در این دنیا نیز باید چنین پیامدی را برای ربا متصور دانست.

یکى از خصوصیات صدقات، این است که رشد و نمو می‌کند و چنین رشدی لازمه قهرى صدقه است و از آن جداشدنى نیست؛ چون باعث جلب محبت و دوستی افراد جامعه خواهد شد. امنیت را گسترش داده و دل‌ها را از این‌که به سوى غصب، دزدى، افساد و اختلاس بگراید، باز خواهد داشت و نیز بیشتر راه‌هاى فساد و فناى اموال را خواهد بست، همه اینها باعث می‌شود که مال آدمى در دنیا هم زیاد و چند برابر گردد.

اما یکى از خواص ربا کاهش مال و فناى تدریجى آن است؛ بدین بیان: ربا باعث قساوت قلب و خسارت می‌شود و این دو باعث کینه و دشمنی و بدگمانی می‌گردد و امنیت اجتماعی و اقتصادی را سلب نموده و افراد را تحریک می‌کند تا از هر راه و وسیله‌اى که ممکن باشد از یکدیگر انتقام بگیرند، باعث تفرقه و اختلاف می‌شود و گسترش چنین جو منفی در جامعه، راه‌هاى فساد و زوال و تباهى مال را می‌گشاید و کمتر مالى یافت می‌شود که از آفت و یا خطر زوال محفوظ بماند.

همه اینها براى این است که صدقه و ربا هر دو با زندگى طبقه محروم و محتاج تماس دارد؛ زیرا احتیاج به ضروریات زندگى، احساسات باطنى آنان را تحریک کرده و در اثر وجود عقده‌ها و خواسته‌هاى ارضا نشده آماده دفاع از حقوق زندگى خود گشته و هر طور که شده در صدد مبارزه بر می‌آیند اگر در این هنگام به ایشان احسان شده و کمک‌هاى بلاعوض برسد احساساتشان تحریک می‌شود تا با احسان و حُسن نیّت خود، آن احسان را جبران کنند. اگر در چنین وضعى در حق آنان با قساوت و خشونت رفتار شود به‌طورى که باقی‌مانده مالشان هم از بین برود و آبرو و جانشان در خطر افتد، با انتقام مقابله خواهند کرد و به هر وسیله‌اى که دستشان برسد طرف مقابل را منکوب می‌سازند.[۴]

 

[۱]. قمى، على بن ابراهیم، تفسیر القمی، ج ‏۱، ص ۹۳، قم، دار الکتاب، چاپ سوم، ۱۴۰۴ق.
[۲]. «یَمْحَقُ اللَّهُ الرِّبا وَ یُرْبِی الصَّدَقاتِ»؛ بقره، ۲۷۶.
[۳]. صدوق، محمد بن على، من لا یحضره الفقیه، ج ‏۳، ص ۲۷۹، قم، دفتر انتشارات اسلامى، چاپ دوم، ۱۴۱۳ق.
[۴]. طباطبائی، سید محمد حسین‏، المیزان فی تفسیر القرآن، ج ‏۲، ص ۴۱۸ – ۴۱۹، قم، دفتر انتشارات اسلامی‏، چاپ پنجم‏، ۱۴۱۷ق.

 

منبع: شفقناموضوعات مرتبط: اقتصادی

برچسب‌ها: اخبار اقتصادیاخبار مسکنخبر انلاینقیمت آپارتمانآپارتمان اندیشهمسکن مهرخبر مسکنخبر اقتصادی
[ شنبه 21 اسفند 1395 ] [ 10:45 ] [ مصطفی ]
[ ]

آغاز توزیع اسکناس نو در بانک ها از امروز+اسامی شعب

 

 
اسکناس

شعب بانک های منتخب، از امروز ۲۱ اسفند ماه توزیع اسکناس های نو به متقاضیان را آغاز کردند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، توزیع اسکناس نو از 21 تا 26 اسفند ماه سال جاری در شعب منتخب بانک‌های ملی ایران، صادرات ایران، ملت، سپه، اقتصاد نوین، سینا، پست بانک و پارسیان در استان تهران آغاز خواهد شد.

طبق برنامه ریزی صورت گرفته در بانک مرکزی، در سال جاری بانک های منتخب به متقاضیان اسکناس نو، یکصد برگ اسکناس 20.000 ریالی و یکصد برگ اسکناس 50.000 ریالی می دهند درحالی که در سال های قبل اسکناس هزار تومانی هم در زمان توزیع اسکناس نو در بانک ها وجود داشت.

بانک مرکزی در توضیح چرایی عدم وجود اسکناس هزار تومانی در زمان توزیع اسکناس نو در شعب منتخب این استدلال را مطرح کرده که براساس تجربه سال های قبل اسکناس هایی که بیشترین درخواست را داشتند در باجه های بانکی طی سال جاری توزیع خواهیم کرد.

ظاهرا اسکناس هزار تومانی در استان تهران خواهان چندانی نداشته و از همین رو بانک مرکزی تصمیم به حذف آن از فهرست توزیع اسکناس نو در سال جاری گرفته است.

البته روال توزیع اسکناس نو در سال های قبل نشان میدهد که کارت ملی یکی از الزامات دریافت اسکناس نو است، از همین رو متقاضیان با در دست داشتن کارت ملی به شعب بانک های منتخب مراجعه کنند.

همچنین آن گروه از مردمی که مایل به دریافت اسکناس های 10 هزار تومانی نو هم هستند می توانند از دستگاه های خودپرداز و شعب بانک ها نیاز خود را تأمین کنند. برخی گزارش های رسیده نیز حکایت از آن دارد که تعداد زیادی از بانک ها در توزیع اسکناس نو از طریق عابربانک ها پیش دستی کرده و از روزهای قبل اسکناس تا نخورده در دستگاه های خودپردازشان قرار داده اند.

گفتنی است در روزهای پایانی سال، بانک مرکزی در مجموع 16 هزار میلیارد ریال اسکناس نو در تهران و شهرستانها توزیع می کند و برای بانک های متقاضی در این روزها امکان افزایش میزان سقف برداشت از خودپردازها تا سقف 500 هزار تومان را هم قرار داده است.

بنابراین در سال جاری به بانک هایی که متقاضی استفاده از این تمهید هستند اجازه داده شده از 20 اسفند 1395 الی 15 فرودین 1396 سقف برداشت از خودپردازهای خود را به میزان 500 هزار تومان افزایش دهند.موضوعات مرتبط: اقتصادی

برچسب‌ها: اخبار اقتصادیاخبار مسکنخبر انلاینقیمت آپارتمانآپارتمان اندیشهمسکن مهرخبر مسکنخبر اقتصادی
[ شنبه 21 اسفند 1395 ] [ 10:42 ] [ مصطفی ]
[ ]

اعلام شرایط افزایش حقوق معلمان

اعلام شرایط افزایش حقوق معلمان

 
 
مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به استقرار نظام جدید پرداخت حقوق فرهنگیان، گفت: از سازمان برنامه و بودجه تقاضا داریم تا منابع مورد نیاز برای پرداخت حقوق معلمان حق التدریس را تأمین کند.
  

به گزارش تسنیم، تدوین نظام نامه جدید پرداخت حقوق معلمان از اخباری بود که هفته گذشته توسط وزیر اموزش و پرورش رسانه‌ای شد.

در همین رابطه منصور مجاوری مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش، اظهار کرد: طرح ساماندهی حقوق معلمان و فرهنگیان با توجه به استقرار نظام پرداخت در برنامه ششم توسعه مطرح شد که این طرح مخصوص آموزش و پرورش است.

وی افزود: براساس این طرح روابط پرداخت حقوق در آموزش و پرورش با سایر دستگاه‌ها متفاوت بوده و براساس شایستگی‌ها، ویژگی‌های هر مقطع تحصیلی و معلمان است.

مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش گفت: کارگروه‌هایی برای رفع مشکلات معیشتی فرهنگیان تشکیل شده است تا براساس ضوابط جدید حقوق آنها پرداخت شود و رفع تبعیض همواره یکی از خواسته‌های جدی معلمان است چرا که آنها از مزایایی که سایر دستگاه‌ها برای کارمندان خود لحاظ می‌کنند، محروم هستند.

مجاوری ادامه داد: در سالهای گذشته توانستیم با کمک دولت میانگین حقوق فرهنگیان را از یک میلیون و 200 هزار تومان به دو میلیون و 400 هزار تومان افزایش دهیم اما هنوز هم در مقایسه با سایر دستگاه‌ها تفاوت فاحشی داریم.

وی مطرح کرد: براساس بودجه سال 96، حقوق فرهنگیان در سال آینده 10 درصد افزایش می‌یابد اما با استقرار نظام جدید پرداخت حقوق به طور میانگین 500 تا 700 هزار تومان به حقوق فرهنگیان اضافه خواهد شد تا آنها نیز مانند سایر دستگاه‌ها شوند.

 مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه تضمین اجرای نظام جدید حخقوق معلمان نیازمند تأمین منابع است، تصریح کرد: در آموزش و پرورش با توجه به جمعیت بالای کارمندان هنگامی که از حقوق صحبت می‌‌کنیم با هزار میلیارد تومان، اعتبار مورد نظر تأمین نمی‌شود به عنوان مثال در سال 95 علاوه بر بودجه مصوب، دولت 6 هزار میلیارد تومان به بودجه آموزش و پرورش اضافه کرد اما بازهم با کسری مواجه هستیم.

*بودجه آموزش و پرورش حتی جوابگوی سرانه مدارس نیست/ در سال جاری به صورت انقباضی با مدارس برخورد کردیم

مجاوری افزود: بودجه آموزش و پرورش حتی جوابگوی سرانه مدارس شبانه‌روزی و دولتی نیست و در سال جاری به صورت انقباضی با مدارس برخورد کردیم.  اگر بودجه 33 هزار میلیارد تومانی آموزش و پرورش در سال 96 به 45 هزار میلیارد تومان افزایش یابد بخشی از مشکلات این وزارتخانه حل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دولت در تلاش هست برای رفع کمبودهای فرهنگیان گام بردارد افزود: در مرحله نخست بحث تدوین نظام نامه جدید پرداخت معلمان مطرح است که باید در سال آینده آن را تدوین کنیم تا پس از تأیید  مراجع ذی‌ربط به مرحله اجرا برسد.

مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: باید توجه داشت که اجرای این نظام نامه نیازمند تضمین منابع مالی است.

*تقاضا داریم تا منابع پرداخت حقوق معلمان حق التدریس و قراردادی تأمین شود

مجاوری در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص پرداخت مطالبات معلمان، عنوان کرد: آقای نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی قول مساعد داده است تا مطالبات مربوط به حقوق معلمان حق التدریس آزاد، شاغل و قراردادی در این هفته پرداخت شود. بنابراین تقاضا داریم تا این منابع پرداخت شود و ما بیشتر از این شرمنده معلمان نشویم.

وی با اشاره به اینکه از دولت می‌خواهیم تا نیم نگاهی را به 40 هزار بازنشسته سال 94 و 95 وزارت آموزش و پرورش داشته باشد، عنوان کرد: اگر دولت به آموزش و پرورش کند می‌توانیم بخشی از پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال 95 را پرداخت کنیم.

مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: تا این لحظه توانسته‌ایم حقوق سربازمعلمان را تا دی ماه پرداخت کنیم و تا روز پنج شنبه حقوق و بدهی‌های کارکنان رسمی نیز پرداخت شد اما مطالبات مربوط به کارکنان غیررسمی هنوز پرداخت نشده و امیدواریم تا سه روز آینده سازمان برنامه و بودجه اختیار لازم را در اختیار آموزش و پرورش قرار دهد تا مطالبات این افراد نیز پرداخت شود.موضوعات مرتبط: اقتصادی

برچسب‌ها: اخبار اقتصادیاخبار مسکنخبر انلاینقیمت آپارتمانآپارتمان اندیشهمسکن مهرخبر مسکنخبر اقتصادی
[ شنبه 21 اسفند 1395 ] [ 10:41 ] [ مصطفی ]
[ ]

معاون وزیر کار: ۵۰۰هزار نفر در سال 95 به جمعیت بیکاران افزوده شد

 
معاون وزیر کار

معاون اشتغال وزیر کار درباره میزان اشتغال‌زایی دولت در سال ۹۵ گفت: در سال ۹۵ یک‌میلیون و ۲۰۰هزار نفر ورودی به کار داشته‌ایم که از این تعداد حدود ۷۰۰هزار نفر شغل جدید ایجاد شده است.

به گزارش مشرق، دی ماه سال جاری بود که علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان در سالن یادگار امام(ره) با اشاره به ایجاد اشتغال برای یک میلیون و 445 هزار نفر در بهار و تابستان 95، گفت: این میزان ایجاد اشتغال از سوی دولت تدبیر و امید، در تاریخ ایران بی‌سابقه است.

بررسی‌های تسنیم نشان داد که در حالی وزیر اقتصاد ایجاد 1.4میلیون شغل در 6ماهه امسال را در کشور بی‌سابقه خوانده که در بررسی‌های آماری مشخص شده، 830هزار نفری که در شش‌ماهه دوم پارسال اخراج شدند و امسال مجدداً به بازار کار برگشتند، از آمار اشتغالزایی خالص دولت کم نشدند.

عیسی منصوری، معاون اشتغال وزیر کار اظهارات طیب‌نیا را رد می‌کند و تأکید دارد که وزیر اقتصاد چنین موضوعاتی را بیان نکرده است. معاون اشتغال ربیعی در دفاع از عملکرد اشتغالی دولت ضمن رد اظهارات طیب‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم می‌گوید: در سال 95 یک میلیون و 200 هزار نفر ورودی به کار داشته‌ایم، در واقع طی یک‌ساله منتهی به تابستان 95 این میزان به بازار کار وارد شده است که از این تعداد حدود 700 هزار نفر شغل جدید ایجاد شده است، به این معنی که برای همه ورودی‌ها فرصت شغلی ایجاد نشده است.

 معاون اشتغال وزیر کار بیان کرد: یکی از 5 کشور دنیا هستیم که در یک سال 700 هزار شغل ایجاد شد و این ظرفیت خوب اما ناکافی است و نسبت به آنچه نیاز است عقب هستیم.موضوعات مرتبط: اقتصادی

برچسب‌ها: اخبار اقتصادیاخبار مسکنخبر انلاینقیمت آپارتمانآپارتمان اندیشهمسکن مهرخبر مسکنخبر اقتصادی
[ شنبه 21 اسفند 1395 ] [ 10:37 ] [ مصطفی ]
[ ]

افت قیمت به جان طلا و دلار افتاد/ طلای خام 18 عیار متقلب هفته + نمودار

بررسی میزان از بازار هفته گذشته طلا، سکه و دلار؛
 
خبرگزاری میزان- بررسی بازار طلای، سکه و دلار نشان از آن دارد که افت قیمت طی یک هفه به جان این بازار افتاده و طلای خام 18 عیار در تمام مسیر از دست دلار آمرکیا تقلب کرده است.
 
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، بازار طلا و سکه در اقتصاد خرد ایران از اهمیت ویژه برخوردار است و هر زمان که نوسانات به این بازار ورود می‌کند، دیگر بازارهای خرد تحت الشعاع قرار می‌گیرد و در زمان‌های خاصی همچون نزدیکی به ایام عید نوروز میزان تقاضا برای طلا، دلار و انواع سکه افزایش می‌یابد.
 
اونس جهانی 
ارزش طلا در بازارهای جهانی، شنبه را با نرخ 1235 دلار و 30 سنت آغاز کرد و تا پایان روز یکشنبه این نرخ ماندگار بود، در روز دوشنبه که سرآغاز افت قیمت طلا در بازارهای جهانی بود نرخ طلا به 1227 دلار و 60 سنت کاهش یافت و افت قیمت عاملی شد تا در نهایت ارزش طلا در بازارهای جهانی به نرخ 1203 دلار و 50 سنت برسد. در مجموع اونس جهانی طی یک هفته گذشته روند نزولی به خود گرفته است.
 
اونس جهانی
 
دلار آمریکا
در کنار اونس جهانی، ارزش دلار در بازار آزاد بر قیمت طلا و انواع سکه تاثیرگذار است، دلار آمریکا در روز شنبه نرخ 3781 تومان را برای خود انتخاب کرده و تا روز چهارشنبه افت قیمت را در دستور کار قرار داده و با افت 57 تومانی به ارزش 3724 تومان رسیده است. اما این پایان کار ارزش گذاری دلار در هفته گذشته نبود و در روز پنجشنبه ارزش دلار به خود آمد و حدود 25 تومان به ارزش خود افزود.
 
دلار آمریکا
 
طلای خام 18 عیار
ارزش طلای خام 18 عیار با توجه به ارزش طلا در بازارهای جهانی و دلار در بازار آزاد تعیین می‌شود، با توجه به این شرایط، طلای خام 18 عیار شنبه را با نرخ 115 هزار و 317 تومان آغاز کرد و تا پایان روز چهارشنبه کاهش قیمت را در دستور کار خود قرار داد که این مسیر در نهایت قیمت 112 هزار و 778 تومان را برای طلا رقم زد.
 
طلای خام 18 عیار در طی معاملات روز پنجشنبه با اندکی افزایش قیمت به نرخ 113 هزار و 586 تومان رسید، این روند ارزش گذاری طلای خام 18 عیار تقلبی آشکار از مسیر ارزش گذاری دلار آزاد بوده است.
 
طلای خام 18 عیار
 
سکه تمام طرح امامی
سکه تمام در چند ماه گذشته روندی مشابه طلای خام 18 عیار را انتخاب کرده است اما بررسی ابتدایی روند ارزش گذاری سکه تمام طرح امامی روند کلی دلار و بعد از آن طلای خام 18 عیار را نشان می‌دهد اما در میانه هفته ثبات قیمت این سکه رخ داده است.
 
سکه تمام هفته را با نرخ 1 میلیون و 202 هزار و 900 تومان آغاز کرده و این نرخ در روز یکشنبه روند نزولی به خود گرفت که در طی معاملات روز دوشنبه اندکی رشد همراه با ثبات قیمتی به ثبت رسیده است.
 
در طی معاملات روزهای سه شنبه و چهارشنبه نرخ سکه افت قیمت را تجربه کرد و در روز پنجشنبه بار دیگر افزایش قیمت به سراغ سکه آمده است.
 
سکه تمام
 
در مجموع می‌توان گفت که ارزش طلا، دلار و سکه در طی یک هفته گذشته روند نزولی به خود گرفته و طلای خام 18 عیار متقلب این هفته لقب گرفته زیرا دقیقا روند ارزش گذاری آن همچون دلار آمریکا است.


موضوعات مرتبط: اقتصادی

برچسب‌ها: اخبار اقتصادیاخبار مسکنخبر انلاینقیمت آپارتمانآپارتمان اندیشهمسکن مهرخبر مسکنخبر اقتصادی
[ شنبه 21 اسفند 1395 ] [ 10:35 ] [ مصطفی ]
[ ]
صفحه قبل 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 159 صفحه بعد